Ribs, Pigs & Watermelon Day 1

From CBBQAwiki
Jump to: navigation, search

Contents

Info

Date: August 8-10, 2014

Location: Huntington Beach, CA

Website: http://www.rpwbbq.com

This year it is a two day KCBS competition.

$10,000 Purse Each Day

Entry Forms

TEAM APPLICATION

KIDS QUE APPLICATION

Contestants

Teams Confirmed

In no particular order -

  1. Simply Marvelous BBQ
  2. Big Poppa Smokers
  3. Desperado
  4. Jet Coatings "Monkey Style"
  5. Jet Coatings "Country Style"
  6. Pig Skin BBQ
  7. Master of Disaster
  8. Three-ten BBQ
  9. Sin City Smokers
  10. Cool Grilling
  11. Woodhouse Barbecue
  12. El Fuego Fiasco
  13. VooDoo Pit BBQ
  14. Cow Tippin' BBQ
  15. Ridge Route Boys BBQ
  16. 7 Sins BBQ
  17. Here Piggy Piggy BBQ
  18. Yard Lobster BBQ
  19. The Pit Crew BBQ of SoCal
  20. Smoke Em All
  21. Phil The Grill
  22. Lady of Q
  23. Porketeers
  24. Twisted Brisket BBQ
  25. Burnin and Lootin
  26. Ecowater Hogs
  27. Smoke Hound BBQ
  28. Dog House Q
  29. Qued Up
  30. Rooftop Barbeque
  31. Porterhouse BBQ
  32. Team Woodshed
  33. D. Blacks Smokin' Que
  34. All Hogs Sauced Up

Teams Expected

Judges

JUDGES APPLICATION

Saturday & Kids Que Judges:

James Hare

Peter Zeman

Sandra Hardin

James Hardin

Tracy Fellenstein

Jim Cuzzolina

Tan Pham

Brian DeCoud

Karen Stouffer

Robert Stouffer

John Bonnici

Adam Scheeler

Maxine Scheeler

Robert Hall

Nico Lievense

Joe Tucker

Shelley Tucker

Becky Guse

Abel Tirre

David Trovillion

Jeff Johnson

Vern Vallis

Edward Stevens

Dennis Smith

Steve Engbrecht

Eric Engbrecht

Patrick Sawyer

Anna Tirre

Terry Hale

Robert Bass

Maryann Bass

Pete Aragon

Sherry Aragon

Michael Santiago

Todd White

Wendy White

Harry Soo

Donna Fong

Michael Henson

Cindy Wilcken

Craig Wilcken

Gary Tackett

Dave Ball

Mike Sharpe

Chuck Rosen

Robert Richardson

Daryl Combs

Michelle Faraoni

Jason Blackburn

James Smitley

Ken Goldenberg

Joseph Miles

Linda Burke

Robert Scott

Erik Stickel

Bobby Magee

Jeff Hutcherson

Rob Tucker

Ken Hook

Charles Harber




Sunday & Potato Salad Judges:

Tracy Fellenstein

Jim Cuzzolina

Tan Pham

Brian DeCoud

Karen Stouffer

Robert Stouffer

Edward Stevens

George Trachtman

Daniel Ebhara

Jeff Montgomery

Marcia Montgomery

Frank Smith

Sam Taylor Jr.

Dan Diaz

Benny Chang

Tim Lockwood

Kathy Lynn

Sandy Marquardt

Connie Lee

Jonathan Amidei

Rick Brandini

Mike Sharpe

Robert Green

Kathy Murphy

Dru Chai

Mike Markowitz

Joe De Bella

Gina Andrade

Kidd Andrade

Chris Hansen

Jonathan Cypress

Mary Blount

Kerry Blount

Dawn Anderson

Danny Cunninghman

Scott Newcomb

Ken Reichman

Thomas Head

Jon Cuthbertson

Carl Ross

Dolly Ross

Eric Murray

Jeremy Kirchner

William Davenport

Charles Ball

Dale Lamason

Mario Sobalvarro

Steven Salinas

Bobby Magee

Alaine DeMartini

David DeMartini

Debby Thrope

Greg Thrope

Robert White

Mary White

Steve Aguilar

Jeorge Galvan

Jason Frame

Ron Sufrin

Daniel Ronchetti

Results

Grand Champion


Reserve Grand Champion


Overall

Chicken

Pork Ribs

Pork

Brisket

Personal tools
Donate