CA Northstate BBQ Championship Round 4/Finals

From CBBQAwiki
Jump to: navigation, search

Contents

PAGE UNDER CONSTRUCTION

Info

Date: September 20, 2014

Location: Feather Falls Casino, Oroville, CA

Feather Falls Casino Lodge Reservations Toll Free / 1-877-652-4646

Reservations website: http://featherfallscasino.com/content/reservation

Google Map

This is a World Food Championship Qualifying Event. The Overall Winner of Round #4 at Feather Falls Casino and the overall Series Winner will be given a Golden Ticket that entitles them to register and compete in either the BBQ or Chili division at the World Food Championships in Las Vegas, NV November 12th - 18th.

KOA Kampground

Feather Falls Casino KOA Campground

3 Alverda Dr, Oroville, Ca 95966

Info: (530) 533-9020

http://featherfallscasino.com/koa-kamping

Additional Lodging

Holiday Inn Express, Oroville, Ca / (530)534-5566 / http://www.ihg.com

Super 8 Motel, Oroville, Ca / (530) 533-9673 / http://www.super8.com

Entry Forms

Entry forms available at http://www.northstateqchamps.com

Contestants

Teams Confirmed

  1. Big Shot BBQ / Jack Simmons & Gina D'Arcangelo / Discovery Bay, Ca (Vendor)
  2. Big O's BBQ / Alan & Mary Odor / Meridian, Ca (Vendor)
  3. Smokin The Bandit BBQ / Brian Choate / Plumas Lakes CA (Vendor)
  4. Pirates Of The Pig BBQ / Brian Gutierrez / Roseville, Ca (Vendor)
  5. Canyon Riders BBQ / Joe Zigulis / Los Altos, Ca (Vendor)
  6. Pork Dynasty BBQ / Jon Davis / Antioch, Ca (Vendor)
  7. Flame Thrower BBQ / Mike Harden / Lodi CA (Vendor)
  8. BBQ Bandits / Chris Colvin / Cottonwood CA
  9. Double Trouble Backyard BBQ / John Upton / Oakley, CA (Vendor)
  10. Rolling Bones Traveling BBQ Circus / David Schmidt / Folsom CA
  11. Charlie Dawg's BBQ / Keith Stroup / Olivehurst, CA CA
  12. 2nQue BBQ / Jim Sasso / Colusa, CA
  13. West Coast BBQ / Dwayne Ross / Elk Grove, CA (Vendor)
  14. Mr. Apple Jacks BBQ / Dave Duarte / Redding CA
  15. Lord of the Ribs / Ralph Reyes / San Jose CA
  16. D&D BBQ / Dan Norris / Redding CA
  17. Two Broke Guys BBQ / Mark McKay / Fernley NV
  18. Ash Kickin Smokers / Jeff Lemke / Lincoln CA (Vendor)
  19. Bone Rubbin BBQ / Matt Bergen / Lodi, CA (Vendor)
  20. Smokin Good BBQ / Mark Olsen / Corning CA (Vendor)
  21. BBQ Hazard / Luke Wilson & Michael Kirk / Millville CA
  22. Mad House BBQ / Morgan McDowell / Oroville CA (Vendor)
  23. Grill Billie's BBQ / Dennis Daniels / Shasta Lake CA (Vendor)
  24. Carolina Q / Jeremy Smith / Yuba City CA (Vendor)
  25. Big Pig BBQ / Tom Sharp /
  26. Buffalo Boys BBQ / Jerimiah Johnson / Penn Valley CA (Vendor)
  27. Team TMC / Kevin Barteaux & Dana Myers / Novato CA
  28. Yall's BBQ / Bill Robothom / Reno NV (Vendor)

Teams Expected

  1. Rub One Out
  2. Buffalo Boys BBQ
  3. BBQ Patriots
  4. A&L BBQ
  5. Matthews BBQ
  6. Grill Billies
  7. Yalls BBQ
  8. B.C. Stoneage BBQ
  9. Smokers Wild BBQ
  10. Carolina Q
  11. Bad S BBQ
  12. Big Kahuna BBQ
  13. Max's Black Bear BBQ
  14. Bootleg BBQ
  15. Smokin Good BBQ
  16. TMC
  17. Sierra Smoke Pit BBQ
  18. The HogFather

Competitor Series Qualified Teams

  1. Big B's Down & Dirty BBQ
  2. Bowling Over Pigs BBQ
  3. Son Of Smoke BBQ
  4. Pork Dynasty BBQ
  5. Sweeties BBQ
  6. D&D BBQ
  7. Weapons Grade BBQ
  8. Rub One Out BBQ
  9. BBQ Bandits
  10. BBQ Patriots
  11. Big Shot BBQ
  12. Sexy Slab BBQ

Judges

Judges Meeting / Ben Lobenstien

Score Keeper / Terri Anderson

Series Scoring / Scott Hares (CalBque)

  1. Paul Brown / CBJ Master
  2. Peggy Brown / CBJ Master
  3. Kay Spencer / CBJ Master
  4. John Mosch / CBJ
  5. Dale Zicarelli / CBJ
  6. James Davis / CBJ
  7. Jeff Schreiber / CBJ
  8. Bob Thomas / CBJ Master
  9. Glen jereki / CBJ
  10. Richard Hill / CBJ
  11. Jeff Wikoff / NSBC 5
  12. Harold Noel / NSBC 2
  13. Judy Noel / NSBC 2
  14. Ronnie Santana / NSBC 4
  15. Daniela Santana / NSBC 4
  16. Scott Hares / CBJ / Pit master
  17. Kyle Nesser / Pit master
  18. Ian Schmidt / CBJ
  19. Dave Tendick / CBJ/Pit master
  20. Lupe Cordova / NSBC 2
  21. Chris Fazzari / NSBC 2
  22. Monica Urena / NSBC 1
  23. Socorro Urena / NSBC 1
  24. Kurt Schneider / NSBC 2
  25. Anjel Schneider / NSBC 2
  26. Kent Rossner / NSBC 3
  27. Dianne Rossner / NSBC 3
  28. Andy Ferendelli / CBJ / Pit master
  29. Carla Richardson / CBJ
  30. Todd Yates / CBJ
  31. Richard
  32. Sally Clark / NSBC 1
  33. Rory Richmond / Clayton Rib Cook-Off
  34. Ramon Martinez / Pit River Casino
  35. Tom Farmer / NSBC 1 & Pitmater
  36. Jeri Farmer / NSBC 1
  37. April Harding
  38. Janet Case
  39. Christine McKinnon / CBJ
  40. Paula Redding / NSBC 4

Results

Grand Champion


Reserve Grand Champion


Overall

Chicken

Pork Ribs

Tri Tip

Personal tools
Donate